SWiSH Forum Strona Główna SWiSH Forum
Forum użytkowników programów SWiSH

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wstęp
Autor Wiadomość
roland 
Site Admin
Roland Zimek



Wersja SWiSH: Max4
Pomógł: 31 razy
Wiek: 57
Dołączył: 21 Sty 2005
Posty: 424
Skąd: Opole
Wysłany: Czw 18 Sie, 2005 12:48   Wstęp

Jak zauważyłem, czytając już od dłuższego czasu posty na Forum, wielu użytkowników nie zna programowania, a szkoda. Programowanie jest obecnie wprowadzone już do gimnazjum (przynajmniej w postaci algorytmiki), jednak jak wiem z własnego doświadczenia, w wielu przypadkach, nawet o tym się nie wspomina.

Programowanie nie powinno się kojarzyć jedynie z takimi językami programowania jak Pascal, Basic, C, C++, czy też Java (lub nawet innymi). Programowanie występuje nawet w edytorze tekstów MS Word. W nim także można pisać przy pomocy uproszczonego języka programowania zwanego skryptami. Pozwala on na zaprogramowanie, a tym samym uproszczenie często wykonywanych czynności. Skrypty takie można nawet "nagrywać" i tworzyć tak zwane makra. O językach skryptowych w takich programach jak MS Excel, MS Access, CorelDRAW, czy też Adobe Photoshop już nawet nie wspomnę.

Oczywiście także SWiSHmax posiada swój własny język skryptowy. Został on w głównej mierze oparty na chyba najbardziej popularnym obecnie języku C++. Tak więc osoby go znające nie powinny mieć żadnych kłopotów. Jeżeli jednak programujesz w innym języku, to jak zauważysz są one do siebie bardzo podobne.

Zachęcam więc do zapoznania się przynajmniej z podstawami języka skryptowego, pozwoli to w znacznej mierze usprawnić Wasze animacje, a także wzbogacić je o elementy niemożliwe do zrealizowania bez jego znajomości.

Przyznam się Wam, że ja swoją przygodę z programowaniem zacząłem od Basica na znanym chyba wszystkim komputerze AtariXE. Później poznałem na nim także języki Turbo Basic, Pascal, oraz Action!. Kiedy zacząłem korzystać z komputerów klasy PC programowałem głównie w języku Pascal, choć też odrobinę poznałem język C++ (lecz nie przypadł mi do gustu).

Ponieważ jestem "Pascalowcem", może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach opiszę niektóre z poleceń w taki właśnie sposób, proszę więc o pisanie postów ze sprostowaniami i rozszerzeniami danego tematy, szczególnie przez osoby dobrze znające C++.

Chciałbym także wyjaśnić, że moim zamiaraem nie jest "kompletne" opisanie języka skryptowego, ale przybliżenie go osobom chcącym w pełniejszym zakresie wykorzystać możliwości SWiSHmax.

Z czasem będę dodawał kolejne tematy, ale nie obiecuję żadnej regularności.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13