SWiSH Forum Strona Główna SWiSH Forum
Forum użytkowników programów SWiSH

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z pojemną stroną i długim wczytywaniem.
Autor Wiadomość
gradzio 
Początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: Nie 07 Cze, 2009 16:31   Problem z pojemną stroną i długim wczytywaniem.
   Moje WWW: www.imaginativerecords.info


Witam wszystkich.

Jestem nowym użytkownikiem Swisha i nie dawno wykonałem swoją pierwszą własną stronę www.imaginativerecords.info
Mam pewien problem ze stroną. Możliwe, że prozaiczny, ale przez dwa tygodnie przeszukiwania na necie nie znalazłem czegoś co by mogło mi pomóc w tej kwestii.
Problem polega na dużej pojemności samej strony, która waży 4,5 MB.
Schemat strony w swishu wygląda następująco:
Preloader (scena1) > Intro (scena2) > strona właściwa (scena3)

Jak mogę spowodować aby w preloaderze wgrane zostało samo intro, a podczas wyświetlania intra wczytywało stronę właściwą tak aby rozłożyć wczytywanie w czasie?

Proszę o radę w tej sprawie
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 
     
hubaiitv 
Doradca



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 74
Skąd: Puławy/Warszawa
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 09:23   
   Moje WWW: http://www.hubaiitv.pl


Spakuj tego flasha. To zmniejszy jego objętość.
I zmniejsz rozdzielczość.
 
     
^shastaan 



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 688
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 12:47   

Kolegi, który pisał o pakowaniu flasha i zmniejszaniu rozdzielczości na Twoim miejscu bym nie posłuchał. Obie sugestie nie mają nic wspólnego z tematem i są chybione, chyba, że czegoś nie rozumiem (chętnie zrozumiem i zwrócę honor).

Strona jest bardzo fajna, z punktu widzenia projektu audiowizualnego (choć ja bym poprawił typografię) i jest się o co bić ale przemyśl sobie czy nie chcesz z czegoś zrezygnować na rzecz jej używalności (4,5MB to duuużo, troche za dużo, moim zdaniem, zniechęca).

Jeśli jednak chcesz pozostać przy tym co jest to odpowiedź na Twoje pytanie powinna moim zdaniem brzmieć tak:

Nie wiem na jakiej zasadzie zrobiłes preloader ale najprościej będzie tak:

Kod:
onFrame (X) {
    if (sceneFrameLoaded("Scene_2", Y)) {
        gotoSceneAndPlay("Scene_2", 1);
    }
}


X - jakaśtam klatka w preloaderze do intro
Scene_2 - scena z intro
Y - numer ostatniej klatki w scenie z intro

To sprawi, że po załadowaniu się intra (sceny 2) zacznie się ona odtwarzać.
W trakcie jej trwania robisz podobny skrypt, który ładuje scene 3cią, tą główną.

Oczywiście podałem Ci rozwiązanie najłatwiejsze, co wcale nie znaczy, że najlepsze. Przy takiej wielkości pliku wypadałoby albo ten plik podzielić na kilka swfów (ładować jeden do drugiego w sprite'y, gdy gość wywoła konkretną treść) w preloaderach dodać liczniki procentrowe itp.

Jak będziesz miał pytania to:
1. popatrz do helpa bo tam wszystko jest,
2. przeszukaj to forum bo tu wszystko jest,
3. upewnij się, że nadal masz pytanie (to są podstawy, chcesz to zrozumieć sam i zrobić korzystając z własnej wiedzy i będąc pewnym tego co robisz).
4. nie krępuj się pytać ;] chętnie odpowiemy.
 
 
     
hubaiitv 
Doradca



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 74
Skąd: Puławy/Warszawa
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 14:47   Re: Problem z pojemną stroną i długim wczytywaniem.
   Moje WWW: http://www.hubaiitv.pl


gradzio napisał/a:

Problem polega na dużej pojemności samej strony, która waży 4,5 MB.

Podsunąłem mu kilka możliwości zmniejszenia wagi flasha.
 
     
^shastaan 



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 688
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 16:28   

Ale "spakuj"?
Jest jakaś możliwość kompresji pliku swf, którą player sam odwróci? Nie wydaje mi sie.
A jesli jest to niby czemu swish nie wykorzystuje jej automatycznie?
_________________
Prowadzę stacjonarne i zdalne szkolenia z grafiki, również ze SWiSH. Program ustalany indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Szczegóły na www.kreopka.pl
 
 
     
gradzio 
Początkujący


Wiek: 42
Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 2
Skąd: Hrubieszów
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 17:03   
   Moje WWW: www.imaginativerecords.info


Bardzo dziękuję za zainteresowanie się tym tematem.

Zrobiłem tak jak zasugerował mi "shastaan". Co prawda musiałem jeszcze pokombinować ponieważ musiałem dołożyć drugi preloader, ale to co napisałeś "shastaan" dało mi do myślenia i udało się rozłożyć ciężar ładowania strony w czasie trwania intra.
www.imaginativerecords.info

Dla tego Bardzo dziękuje "shastaan"

Jak będziesz miał problem z dźwiękiem czy akustyką to jestem do dyspozycji:)

Daniel Grad - Rudawski
iMAGiNATiVe Records
 
     
eden
Ekspert


Pomógł: 35 razy
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 265
Skąd: warsaw
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 19:18   

a tak na off-topie to generalnie jest opcja kompresowania swf przy kompilacji. S-max1 -> opcje eksportu -> compress SWF file
 
     
mielu 


Pomógł: 131 razy
Wiek: 47
Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 1177
Skąd: Kraków
Wysłany: Pon 08 Cze, 2009 19:44   

eden napisał/a:
a tak na off-topie to generalnie jest opcja kompresowania swf przy kompilacji. S-max1 -> opcje eksportu -> compress SWF file


i w sm2 też jest
 
     
^shastaan 



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 688
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 04:03   

Chlopacy, rozwińcie temat kompresji (najlepiej linkiem).

@gradzio, upomne sie :]
_________________
Prowadzę stacjonarne i zdalne szkolenia z grafiki, również ze SWiSH. Program ustalany indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Szczegóły na www.kreopka.pl
 
 
     
hubaiitv 
Doradca



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 74
Skąd: Puławy/Warszawa
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 09:07   
   Moje WWW: http://www.hubaiitv.pl


# Włącz kompresję SWF: "Film" > "Opcje Eksportu" i zaznacz "Spakowany SWF". Plik powinien się zmniejszyć lecz jego utworzenie może zająć więcej czasu. Na czas testowania pliku można tę opcję odznaczyć.

# Użyj dla zdjęć formatu JPEG. Flash Designer potrafi eksportować JPEG w naturalnym formacie oszczędzając wiele miejsca. Aby sprawdzić czy obrazek jest w formacie JPEG, zaznacz go i odczytaj wiadomość w pasku statusu:

Importuj zdjęcia w formacie JPEG - nie GIF lub BMP. Jeśli wklejasz zdjęcia używając schowka systemowego zostaną one wyeksportowane w formacie bitmapy. Klikni dwukrotnie obraz i zaznacz opcję "Eksport w JPEG" aby skompresować zdjęcia.

# Używaj formatu dźwiękowego MP3 zamiast WAV. Jeśli używasz formatu WAV spróbuj zmniejszyć transmisję bitów na mniejszą częstotliwość używając programu "Rejestrator dźwięku" będącego standardowo w systemie Windows. Używaj dźwięku mono zamiast stereo jeśli to tylko możliwe. Wybierz polecenia z menu "Film" > "Dźwięki" i zrób przegląd wszystkich dźwięków użytych w projekcie. Skasuj niepotrzebne i nieużywane dźwięki

# Spróbuj zmniejszyć częstotliwość ramek. Wyższa częstotliwość ramek zwiększa objętość pliku. Domyślnie częstotliwość ramek to 20 FPS (ramek na sekundę - "frames per second"). Jeśli nie używasz dźwięku możesz zredukować częstotliwość ramek do 12 FPS. Aby zmienić częstotliwość wybierz "Film" > "Częstotliwość ramki".

# Wypróbuj narzędzie "Optymalizacja obrazu", które przekonwertuje obrazy nie będące w formacie JPEG na 8-bitowe obrazy i zredukuje liczbę kolorów do ustalonej wartości. Ażeby użyć optymalizacji obrazu wybierz "Film" > "Optymalizacja obrazu". Funkcja także wyświetli największe obiekty w pliku wynikowym.

# Używaj klonów gdzie tylko możesz. Jeśli chcesz powielić obrazek bitmapowy powinieneś użyć zamiast zwykłej kopii jego klon. Jeśli masz powielony obrazek bitmapowy, zamień go we wszystkich miejscach na klony (jedna bitmapa musi zostać jako oryginał). Aby przekonwertować obiekt na klon zaznacz go i wybierz "Edycja" > "Klon" > "Zamień na klon". Wybierz oryginalny obiekt z listy.
_________________
Małe przydatne skrypty Forum
Zombi!!!!
 
     
eden
Ekspert


Pomógł: 35 razy
Dołączył: 04 Sty 2008
Posty: 265
Skąd: warsaw
Wysłany: Wto 09 Cze, 2009 09:27   

Niestety linkiem nie poratuje. Generalnie opcja kompresji pliku swf zachowuje sie dokładnie jak opisałeś. Player sam ją odwraca gdy ściągnie plik na dysk klienta. Jest to kompresja bezstratna (prawdopodobnie typu zip), dlatego tez niema żadnych różnic graficznych/wydajnościowych w odtwarzaniu plików nieskompresowanych lub skompresowanych. Poza oczywiście mniejszym rozmiarem wynikowym tych drugich, co przekłada sie na szybszy download (w zależności od kontentu możesz mieć o 40% lżejszy plik - choć rożnie z tym bywa). Dekompresja odbywa się zbyt szybko by można było do czegoś się przyczepić. Opcja została wprowadzona pierwszy raz przez mflash MX i defoultowo była zawsze włączona, gdyż w zasadzie niema żadnych przeciw wskazań by było inaczej (dlaczego w swishu default jest off – nie wiem) Jedyną znaną mi sytuacją w której możesz zrezygnować z kompresji jest przypadek gdy piszesz jakiś program wykorzystujący binarną strukturę plików swf lub też pracujesz z podobym oprogramowaniem modyfikującym pliki swf. Wówczas przez kompresje mogą występować komplikacje. (np stary Dreamweaver v4 niepoprawnie rozpoznawał wersje swf czy jakieś podobne dane informacyjne)
 
     
^shastaan 



Pomógł: 72 razy
Dołączył: 09 Gru 2007
Posty: 688
Skąd: Rzeszów
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009 09:37   

Nice.
@hubaiitv - zwracam honor :]
_________________
Prowadzę stacjonarne i zdalne szkolenia z grafiki, również ze SWiSH. Program ustalany indywidualnie w zależności od potrzeb klienta. Szczegóły na www.kreopka.pl
 
 
     
^sl01k 



Pomógł: 42 razy
Wiek: 28
Dołączył: 15 Lis 2005
Posty: 355
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: Sro 10 Cze, 2009 15:17   
   Moje WWW: cześć prac w stopce :)


ja bym przede wszytstkim zmienil strukture .. i rozbil to na conajmniej dwa flashe ...
scena1 i scena 2 razem tak jak obecnie i w scenie 3 zaczynasz ladowac osobny film ...

pozatym
mozesz to samo zastosowac do podstron ... kazda to osobny film ...
i po problemie

pozatym subiektywnie
ja wgrywam png do swisha a pnastepnie ustawiam ich jakosc na 90% przy czym mam fajna jakosc... przezroczystosc i sam obraz mniej wazy...
_________________
mam 12 lat i dopiero się uczę

http://sl01k.cal.pl/portfolio/
http://fachowo.co
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.43 sekundy. Zapytań do SQL: 14