SWiSH Forum
Forum użytkowników programów SWiSH

Podstawy języka skryptowego - Temat 2. Jak wpisujemy polecenia

roland - Czw 18 Sie, 2005 12:54
Temat postu: Temat 2. Jak wpisujemy polecenia
Każde polecenie powinno być wpisywane w oddzielnym wierszu. Zapewni to przejrzystość kodu. Sam fakt wpisywania kolejnych poleceń w oddzielnych wierszach nie oznacza wcale, że SWiSHmax będzie je traktował jako osobnych rozkazów. W tym celu musisz rozdzielać polecenia znakiem średnika (;).

Ze względu na specyficzne warunki działania programu SWiSHmax, każde polecenia muszą zostać przypisane konkretnym zdarzeniom. Opiszę je jednak dokładniej w późniejszym czasie. Teraz wystarczy nam zapoznanie się jedynie ze zdarzeniem OnLoad (). Zdarzenie to następuje w momencie uruchomienia danej animacji, a więc jest pierwszym zdarzeniem jakie może w niej nastąpić.
Dane zdarzenie może zawierać wiele poleceń które mogą zostać wykonane, dlatego też wszystkie one muszą zostać zawarte w nawiasach klamrowych ({}).

Ostatecznie więc, najprostsza postać opisu zdarzenia OnLoad () wygląda następująco:
Kod:
onLoad () {
}

Oczywiście wprowadzenie tylko takiego kodu nie spowoduje żadnej akcji, gdyż nie wprowadziliśmy jeszcze ani jednego rozkazu.

Możesz oczywiście wprowadzić powyższy kod ręcznie (ale tylko w trybie Expert), jak i przy pomocy górnego menu. Aby to zrobić wykonaj następujące czynności:
    • kliknij na przycisku Add Script,
    • z rozwiniętej listy wybierz wiersz Events,
    • a następnie Frame,
    • kliknij na poleceniu OnLoad ().

elpako - Pią 06 Sie, 2010 10:44

Witam,

Właśnie trafiłem na te lekcje nt. skryptów. Mam jednak pytanie - jak wpisuje polecenie onLoad i to co po nim następuje, zawsze podkreśla mi właśnie to onLoad na pomarańczowo (to znaczy błąd). Doszedłem np. do lekcji, gdzie obracany jest prostokąt i też tutaj wyskakuje mi ten błąd. Byłbym wdzięczny za wskazówkę (mam SWISH MAX 3)

Z góry dziękuję i pozdrawiam

roland - Pią 06 Sie, 2010 11:08

Dziwne. Czy po wpisaniu samego fragmentu "onLoad ()" też zaznacza na pomarańczowo?

Spróbuj skopiować fragment kodu z wiadomości powyżej i wkleić do programu, też jest na pomarańczowo?

Wybierz z górnego menu Plik/Przykłady i dowolną animację. Zajrzyj do skryptów i czy też są pomarańczowe?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group