SWiSH Forum
Forum użytkowników programów SWiSH

Tutoriale - Efekt ruchu wody

happyjacky - Sro 10 Sie, 2005 22:07
Temat postu: Efekt ruchu wody
Przedstawiam jeden z kilku sposobów na ruch wody stosując tylko i wyłacznie program Swish. Zaletami tej metody są : mały ciężar pliku i prostota tworzenia owego efektu.
Do zrobienia tego efektu potrzebujemy zdjęcia (rzeki, stawu itp.) można pobrać stąd :TUTAJ
A więc jeśli pobrałeś zdjęcie lecimy z tematem.
1. Otwieramy nowy dokument w SwishMax FILE/NEW lub ctrl+N o wymiarach 400 na 300 pixels.

2. Wklejamy pobrane zdjęcie INSERT/IMAGE... lub klikając na ikonie

3. Kopiujemy zdjęcie ctrl+C lub klikamy na zdjęcie prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcje COPY OBJECT po czym następnie wklejamy klikając na zdjęciu prawym przyciskiem myszy wybierając opcje PASTE IN PLACE

4. Rysujemy prostokąt wybierając z paska narzędzi ikonkę RECTANGLE opcja fill SOLID umiejscawiajc go na całej linii lustra wody.

teraz za pomocą RESHAPE dokładnie obrysowujemy lustro wody.

5. Teraz wstawiamy text o dowolnej czcionce


6. Teraz bardzo ważne jest zachowanie kolejności obiektów , grupujemy zdjęcie wraz z textem jako sprite (prawy przycisk myszy GROUPING/GROUP AS SPRITE), następnie najeżdżamy na sprite i klikając prawym przyciskiem myszy zaznaczamy opcje MASKED.

7. Otwieramy sprite i na obiekcie text klikamy prawym przyciskiem myszy wybierając EFFECT/MOVE o długości 50 klatek , następnie ustawiamy znacznik na 50 klatkę, i przesuwamy obiekt text pod kątem w dół, teraz pozostaje nam wpisanie w SCRIPT w trybie EXPERT :
onFrame (50,afterPlacedObjectEvents) {
gotoAndPlay(1);
}


8. Podobnie jak w pkt. 6 grupujemy ponownie z zachowaniem kolejności i nadajemy nazwę ruch_1 i klikając prawym przyciskiem myszy na spricie ruch_1 wybieramy opcje MASKED.


9. Najeżdżamy myszą na obiekt sprite o nazwie ruch_1 i w narzdziach zakładce TRANSFORM zmieniamy położenie ruch_1 w proporcjach jak na rysunkach poniżej.
Z NA
10. Kopiujemy i wklejamy ruch_1 identycznie jak w pkt.3 , nadajemy mu nową nazwę ruch_2 patrz pkt.8 zdjęcie 2. Otwieramy obiekt ruch_2 i usuwamy ze sprite obiekt text wraz z ruchem move, w jego miejscu wstawiamy prostokąt długi i wąski, klikamy prawym przyciskiem myszy wybierając EFFECT/MOVE o długości 50 klatek , następnie ustawiamy znacznik na 50 klatkę, i przesuwamy prostokąt pod kątem w dół, zmieniamy szerokość na nieco większą. teraz pozostaje nam wpisanie w SCRIPT w trybie EXPERT :
onFrame (50,afterPlacedObjectEvents) {
gotoAndPlay(1);
}

11. Teraz kopiujemy ruch_2 i nadajemy nazwę ruch_3 , z tym że zmieniamy długość MOVE na 100 klatek, przesuwająć z 50 klatek na 100 wraz ze skryptem.

12. Dla poprawienia efektu , można jeszcze dodać podobny ruch wzdłuż płynącej rzeki, kopiujemy ruch_3 nadajemy nową nazwę ruch_4, usuwamy stary prostokąt wraz z ruchem MOVE , rysujemy nowy pod kątem i tworzymy analogicznie jak w pkt. 10 teraz kopiujemy ruch_4 wklejamy i nadajemy mu nazwę ruch_5 postepujemy jak w pkt.11.

13. Końcowa faza polega na ukruciu i zamaskowaniu występujących drobnych błedów wynikających z przesunięcia. Robimy kopie naszego zdjęcia jak w pkt.3 przesuwamy je na samą górę , rysujemy prostokąt jak pkt.4 z tym ze ustawiamy go nad lustrem wody. prostokąt wraz ze zdjęciem grupujemy w sprite i maskujemy patrz pkt.6 nadając nazwe maska. I to wszystko.


To by było na tyle odnośnie tej metody, jak kiedyś znajde czas opisze jeszcze kilka innych.
Próbujcie wykorzystywać ją do różnych zdjęć z wodą: stawów, rzek, jezior, wodospadów itp. Na bazie tej metody zrobiona jest rónież fontanna którą wykonałem do pobrania w dziale download:
http://swish.wodip.opole....tion=file&id=17
Miłej Zabawy :-D=

Tutorial w całości wykonany przez HAPPYJACKY

JuRgEn - Czw 11 Sie, 2005 19:48

Moze i wlozyles jakis tam trud w to ale efekt twojej pracy jest mizerny...widac jakies kostki i ukosne kreski przebiegajace przez obszar wody - nie przypomina falowania.
Słabo....
A co do twojego "fountain" moze Cie to zaskoczy ale podoba mi sie... :!: ?-)

happyjacky - Czw 11 Sie, 2005 21:39

hehe niektórym to dogodzić , może za bardzo jest przesunięty ruch , zmiejsz i dostosuj do swoich potrzeb , przecież to tylko opisana metoda, nie musi być az tak przesunięty. W każdym razie dzieki za komentarz. Co prawda widziałem, Twoje tutki , ale wiedząc ile pracy kosztuje zrobienie tutoriala powstrzymam sie od komentarza.
Chopin - Wto 23 Sie, 2005 20:16

Swietny materiał :D jestem zajarany - więcej takich motywów :D
Mariusz - Pią 07 Paź, 2005 23:26

Przydatne :)
Soosa - Pią 25 Lis, 2005 23:26

tak myślę, moze użycie innej litery do tego zagęszczenie linijek tekstu + zmniejszenie czcionki polepszyłoby efekt... a tak ogólnie, czy są inne metody na uzyskanie podobnego efektu? tak by można było animować też np, ogień w kominku, liscie na wietrze (na drzewach), poruszający sie dym...?
no_name - Sob 03 Gru, 2005 21:42

Fajna sprawa, dzięki za tutorial i włożoną pracę w przygotowanie...
Pozdrawiam

Ula - Pią 04 Sie, 2006 19:13

Tak może to i proste, kto obeznany jest z SWISHmaxa ja dopiero się uczę ((:-( a ten efek wody chciała bym wykożystac na stronie domowej mojej córki,którą robie.
Ale jesze z 10 razy tu będę zaglądać i napewno w końcu pojmę te wszystkie kolejności.
:D
Pozdrawiam :)

jerzykovsky - Sro 04 Mar, 2009 16:46

Witam. Mam nstepujcy klopot: gdy wpisuje onFrame (50,afterPlacedObjectEvents) {
gotoAndPlay(1);
}


w oknie debug pojwia mi sie komunikat:



Cannot have a 'onFrame' event in Scene_1.Sprite.D37 : Scene_1.Sprite.D37

onFrame (50,afterPlacedObjectEvents) {
gotoAndPlay(1);


W czym tkwi kłopot?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group